„TRYPTYK RZYMSKI” JANA PAWŁA II NA LEKCJACH
JĘZYKA POLSKIEGO
SCENARIUSZ
LEKCJI
Motto: „ Niektórzy ludzie pozostawiają po sobie
jak gdyby nadmiar miłości, poniesionych cierpień, czystości i prawdy, który
ogarnia i wspiera innych.”
Jan Paweł II, Bulla
Incarnationis Mysterium
Temat lekcji: “Tryptyk Rzymski” Jana Pawła
II – refleksje nad życiem i przemijaniem.

Cele ogólne:
- Rozwijanie
umiejętności odbioru dzieł literackich i innych tekstów kultury, a przez
nie przybliżanie rozumienia człowieka i świata; wprowadzanie w tradycję
kultury europejskiej i narodowej.
- Uczenie
istnienia w kulturze, przede wszystkim w jej wymiarze symbolicznym i
aksjologicznym, tak, by stawała się wewnętrzną i osobistą własnością
młodego człowieka.
Cele ścieżek: Edukacja filozoficzna, Etyka:
- Kształtowanie
refleksyjnej postawy wobec człowieka, jego natury, powinności moralnych
oraz wobec różnych sytuacji życiowych.
- Rozpoznawanie
podstawowych wartości i dokonywanie właściwej ich hierarchizacji.
- Pomaganie
w odpowiedzi na podstawowe pytania, dotyczące szczególnie sensu życia
ludzkiego.
Cele szczegółowe; uczeń:
- Wyróżnia
tekst liryczny spośród innych rodzajów literackich.
- Posługuje
się ze zrozumieniem terminami: wiersz wolny, wiersz biały, pytanie
retoryczne, obraz poetycki, metafora, Biblia, tryptyk.
- Odczytuje
sensy naddane w utworze poetyckim.
- Odczytuje
przesłanie wybranych dzieł plastycznych.
- Redaguje
wypowiedzi o charakterze argumentacyjnym.
- Zabiera
głos w dyskusji.
- Redaguje
notatkę na podstawie własnych refleksji.
- Dostrzega
potrzebę kierowania się w życiu podstawowymi wartościami etycznymi.
Metody:filozoficzny dialog w grupie, ćwiczenia
przedmiotowe, słowa-klucze, pokaz, dyskusja okrągłego stołu, technika
„Silnej dłoni”.
Formy pracy:indywidualna, praca w parach.
Pomoce dydaktyczne:wystawka poświęcona Janowi Pawłowi
II, referat uczniowski, foliogramy: Pieta M. Anioła, Sąd Ostateczny; Bóg
Stwórca – witraż S. Wyspiańskiego, cytaty o poezji ks. J. Twardowskiego,
zwiastun filmu „Tryptyk Rzymski”, kserokopia pełnego tekstu utworu
„Tryptyk Rzymski” oraz opracowanie muzyczne S. Sojki, białe kartki
A4 – jako karty pracy, kartki z pytaniami dla par uczniów.
Czas:2 x 45 min
Przebieg lekcji
- Uświadomienie
uczniom celów lekcji i zapisanie pierwszej części tematu lekcji.
- Odczytanie
zadania domowego – 3 refleksje związane z samodzielną lekturą tekstu
„Tryptyku Rzymskiego”.
- Słuchanie
fragmentu nagrania utworu muzycznego w wykonaniu S. Sojki –
określenie części utworu poetyckiego opracowanego muzycznie.
- Autor
tekstu poetyckiego – Jan Paweł II – papież –
utalentowany literacko i humanistycznie Wielki Polak. Krótki referat o
pontyfikacie Jana Pawła II z odniesieniem do eksponatów wystawki klasowej
( fotografie, albumy, płyty, czasopisma).
- „Tryptyk
Rzymski”- geneza utworu – informacja nauczyciela. Samodzielne
zredagowanie notatki do zeszytu na podstawie referatu oraz informacji
nauczyciela.
- Objaśnienie
tytułu utworu; co to jest tryptyk? Wyznaczenie przez uczniów cech utworu
poetyckiego – uzasadnienie.
- Słuchanie
kolejnego fragmentu Utworu muzycznego S. Sojki i wykonywanie tryptyku z
białych kartek A4 (karta pracy ucznia, łamana w 2. miejscach). Określenie
fragmentu muzycznego w odniesieniu do tekstu poetyckiego.
- Opisanie
karty pracy częściami „Tryptyku Rzymskiego” – Strumień
– Medytacje nad Księgą Rodzaju na progu Kaplicy Sykstyńskiej –
Wzgórze w krainie Moria.
- Ćwiczenie
słownikowe, notatka w zeszycie: objaśnienie słów-kluczy: medytacja,
strumień, zdumienie – zgromadzenie wyrazów bliskoznacznych i
zapisanie do zeszytów: medytacja - kontemplacja, rozmyślanie, zgłębianie;
strumień – potok, rzeczka, ruczaj, źródło; zdumienie –
zdziwienie, zaskoczenie, osłupienie, fascynacja, podziw. Biblia –
Księga Rodzaju – stworzenie świata; Kaplica Sykstyńska, Michał
Anioł, Sąd Ostateczny, Abraham, Izaak, wydarzenie w krainie Moria.
- Pokaz
3 foliogramów z krótkim opisem tematyki: 1) Bóg Stwórca, 2) Sąd Ostateczny
z Kaplicy Sykstyńskiej, 3) Pieta Michała Anioła – przyporządkowanie
symboliki sztuki plastycznej do trzech części „Tryptyku
Rzymskiego” z uzasadnieniem przez uczniów dokonanego wyboru. Zapis
tytułów dzieł plastycznych na zewnętrznej części karty pracy i w
odpowiadającej tryptykowi kwaterze.
- Praca
w parach ( kolejne pary uczniów otrzymują pytania na paskach papieru
dotyczące analizy i interpretacji utworu Jana Pawła II, każda para do
innej części tryptyku – co 4. para otrzyma to samo zadanie) –
w klasie powstanie kilka zespołów analizujących całość utworu.
- Pytania
dla par.Pierwsza para:Z kim rozmawia osoba mówiąca w wierszu? Na
jaki temat? Co wprowadza osobę mówiącą w zdumienie? Wyjaśnij słowa:
„Jeśli chcesz znaleźć źródło, musisz iść do góry, pod prąd.”;
„ Człowiek przemijał wraz z nimi na fali zdumień ( ...) to
przemijanie ma sens... ma sens... ma sens...” Jakimi językowymi
środkami przekazu operuje osoba mówiąca? Czy mówi wprost?Druga para:Kim
jest On? – wypisz z poetyckiego tekstu określenia. Co oznacza sens
cytatu: „Na początku było Słowo i wszystko przez Nie się
stało.” Do jakiego dzieła nawiązuje twórca „Tryptyku
Rzymskiego”, a do jakich zdarzeń? Dlaczego Sąd przemawia potężniej?
Co oznacza termin Komunia Osób? – wypisz z tekstu właściwe
określenia. Przeczytaj uważnie ostatnią strofę części
„Spełnienie” – jakie wypływa z niej przesłanie?Para
trzecia:Do jakich zdarzeń biblijnych nawiązuje 3. część tryptyku? Jak
rozumiesz słowa „ Głos mówił: Będziesz ojcem. Będziesz ojcem wielu
narodów. Potomstwo twe będzie tak liczne, jak piasek na brzegu
morskim.” Przeczytaj 4. część „Bóg przymierza” i określ
główną jej myśl.Czwarta paraotrzymuje te same pytania, co pierwsza,
kolejna para, to, co druga itd. – samodzielne wykonywanie notatek w
zeszycie przedmiotowym jako przygotowanie do udziału w dyskusji.
- Dyskusja
okrągłego stołu – wszystkie pary zabierają głos w kolejności części
utworu – analiza i interpretacja dzieła poetyckiego.
- Wspólne
zapisanie notatki do karty pracy – wypełnianie skrzydeł papierowego
tryptyku od wewnątrz. I część „Strumień”. Liryczna refleksja
nakłaniająca do zamyślenia nad przemijaniem i jego tajemnicą –
wpisanie cytatu „Jeśli chcesz znaleźć źródło...” II część
„Medytacje nad Księgą Rodzaju na progu Kaplicy Sykstyńskiej.
Stworzenie świata i człowieka, jego życie i dążenie do kresu. Artystyczna
wizja dzieła stworzenia, życia człowieka, jego odpowiedzialności i
duchowej niezniszczalności. Biblia przewodnikiem po ścieżkach życia. III
część „Wzgórze w krainie Moria” - dialog osoby mówiącej z
bohaterem dramatycznego zdarzenia biblijnego, Abrahamem, który
bezgranicznie ufa Bogu, powierzając mu swoje życie i życie umiłowanego
syna Izaaka. Wiara rodzi nieskończoną miłość i nadzieję. Cytat „I
odtąd wzgórze w krainie Moria stanie się...”
- Podsumowanie
pracy parami, ocena opisowa nauczyciela/ewentualnie ocena – stopień
szkolny - za wypowiedź ustną. Wyeksponowanie przez nauczyciela elementów
systemu wartości wyznawanych przez Jana Pawła II, a wynikających z
przesłania „Tryptyku Rzymskiego” – wiara, prawda, dobro,
ofiara, miłość, zaufanie do prawd wiary.
- Chwila
refleksji (indywidualna praca ucznia w ciszy) – porównanie wyniku
interpretacji tekstu „Tryptyku Rzymskiego” z intuicyjną
interpretacją ucznia na podstawie czytanego na początku lekcji zadania
domowego. Dopisanie drugiej części tematu lekcji (...) – refleksje o
życiu i przemijaniu.
- Technika
„Silnej dłoni” – w zeszycie przedmiotowym –
wykonanie konturu własnej dłoni, w polu dłoni wpisanie słowa
„WARTOŚCI”, w kontury palców – wpisywanie nazw wartości.
Np. rodzina, religia, miłość, braterstwo, pieniądze, zdrowie,
bezpieczeństwo, dobroć, przyjaźń, prawda, piękno, szacunek itp. Ćwiczenie
dla ucznia: W pola palców wpisz te nazwy wartości, którymi kierujesz się w
życiu.
- Omówienie
wyników ćwiczenia – element wychowawczy lekcji; na podsumowanie
odczytanie cytatu autorstwa Jana Pawła II (patrz motto lekcji), a ponadto
„Wiele jest dróg, którymi człowiek może zmierzać do lepszego
poznania prawdy, a przez to czynić swoje życie coraz bardziej
ludzkim.”
- Czym
jest poezja – foliogram z fragmentem „Elementarza” ks.
Jana Twardowskiego. Które z określeń poezji odpowiada swym znaczeniem
„Tryptykowi Rzymskiemu”? Rozważania z zakresu poetyki –
próba zdefiniowania typu wersyfikacyjnego „Tryptyku
Rzymskiego”, użytych środków artystycznego wyrazu, w tym określenie
roli metafory.
- Rekapitulacja
– dlaczego warto było poznać treść „Tryptyku
Rzymskiego”? – dyskusja o kierunku: początek – życie
– pokonywanie trudności – przemijanie – sprawy
ostateczne.
- Jak
sfilmować dzieło poetyckie Jana Pawła II? Dywagacje uczniów.
- Zwiastun
filmu „Tryptyk Rzymski”- projekcja.
- Zadanie
domowe: Zaprojektuj dowolną techniką okładkę do książkowego wydania
„Tryptyku Rzymskiego”(rozmiar A5).
Komentarz metodyczny:przedstawiony
scenariusz lekcji można modyfikować w zależności od klasy i typu szkoły. W
szkole podstawowej (kl. 6) proponuję skupić się tylko na III części utworu i
potraktować jej omówienie w konwencji przypowieści, ze zwróceniem uwagi na
potrzebę ofiary jako aktu odkupienia. W gimnazjum i w szkole ponadgimnazjalnej
można z powodzeniem prowadzić rozważania natury filozoficznej na podstawie
całości utworu „Tryptyk Rzymski”.
Załącznik
Uzupełnienie